Dzienne archiwum: 28 marca 2020

1. Od dzisiejszej niedzieli Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej w swoich domach i podczas transmisji.
2. Za tydzień Niedziela Palmowa. Wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy
3. Planujemy transmisję mszy św. na parafialnym FB z naszego kościoła w niedziele o g. 11.00. (Gorzkie Żale o g. 10.45) oraz nabożeństwa z Triduum Paschalnego. Dziękuję p. Sylwii Maćkiewicz za prowadzone transmisje i założenie konta parafialnego na FB.
4. W tym roku nie będzie: terenowej Drogi Krzyżowej, dnia skupienia, rekolekcji wielkopostnych, procesji z palmami i poświęcenia palm, umycia nóg w Wielki Czwartek, Ciemnicy, adoracji krzyża, poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę, błogosławieństwa ognia, poświęcenia wodą święconą w Wielką Sobotę, czuwania OSP przy Grobie Pańskim, procesji rezurekcyjnej.
5. Nie będzie też podjętych znaczących prac inwestycyjnych i budowlanych w parafii (wg zaleceń Biskupa Płockiego). Będziemy w miarę możliwości kontynuować te rozpoczęte. Obecnie trwają prace nad przyłączem gazowym do budynków parafialnych (koszt ok 20.000 zł). Zakończyliśmy prace restauratorskie nad dwoma bocznymi rokokowymi ołtarzami (koszt całości prac: 190.000 zł. Podczas prac renowacyjnych odsłonięto unikatową, XVIII-wieczną marmoryzację (czyli imitację marmuru) postumentu ołtarzowego. W tym roku rozpoczniemy restauracje głównego ołtarza, gdy otrzymamy stosowne dotacje. Koszt restauracji 360.000 zł. Prace potrwają zapewne kilka lat. To są już podjęte i zaplanowane wcześniej prace. Pozostaje codzienne utrzymanie parafii, kościoła i cmentarza.
6. Kwiaty do Grobu Pańskiego będą, gdy znajdą się ofiarodawcy. Ofiary na ten cel zawsze były składane w Niedzielę Palmową. W tym roku nie będzie to możliwe. Kwiaty są zamówione jak co roku. Odbiór w Wielki Poniedziałek. Chętnych ofiarodawców proszę, aby na kwiaty wpłacać na konto parafialne z dopiskiem: „na kwiaty”: Bank Spółdzielczy w Brodnicy 79 9484 1150 2207 0800 7759 0001
7. Zgodnie z obowiązującym zarządzeniem Biskupa Płockiego: „W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. Specjalna instrukcja, jak ją praktykować, została udostępniona w mediach diecezjalnych do pobrania i rozpowszechniania wśród wiernych”. „Należy powiadomić wiernych o praktyce żalu doskonałego, w formie elektronicznej specjalne ulotki do przekazania wiernym, z instrukcją, jak wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego z intencją przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy będzie to możliwe”.
8. Gdyby ktoś pragnął spowiedzi, zapraszam zawsze pół godziny przed ogłoszoną mszą i po mszy. Czytaj dalej

marzec 2020