Dzienne archiwum: 24 stycznia 2021

Zakończyliśmy tegoroczną – hybrydową kolędę. Trwała od 2 do 11 stycznia. W tym roku wyglądała zupełnie inaczej niż dotychczas. Była to próba i egzamin dla wszystkich parafian i dla mnie: próba wiary i odpowiedzialności za naszą rodzinę parafialną. Zdaliście ten egzamin celująco! Wizyta duszpasterska składała się z kilku części.
1. Najpierw napisałem list do każdej rodziny podsumowujący duszpasterstwo i inwestycje w parafii z minionego roku.
2. Następnie zaprosiłem rodziny / przedstawicieli rodzin/ do kościoła na Msze święte kolędowe w małej grupie z danej części kolędowej. Tegoroczna kolęda została ubogacona Eucharystią, co jest też znakiem czasu w tych trudnych dniach. Na zaproszenie odpowiedziało 80 % rodzin z całej parafii. Nie przyszli zapewne tylko ci, którzy chorowali, starsi, będący na kwarantannie. Dobrze ułożyło się, że od końca grudnia mamy w parafii relikwie św. Rocha, którymi udzielałem błogosławieństwa. W czasie pandemii to także cenny znak czasu.
3. I z tym błogosławieństwem udawaliście się do Waszych rodzin i domów, aby tam przeżyć kolejny etap modlitwy i dnia skupienia wraz z rodziną.
4. Z całego serca dziękuję tym wszystkim, którzy przybyli do świątyni. Dziękuję za świadectwo wiary, przywiązanie do Kościoła i parafii, odpowiedzialność za nasze wspólne działania, inwestycje, życzliwość, dobre serce, otwartość, ofiary, posiłki te stacjonarne i te na wynos. Bóg zapłać! Rodziny, które nie przyjęły kolędy z różnych powodów mogą zgłosić w kancelarii zaproszenie i ustalić odpowiedni termin.
5. Przy okazji kolędy nigdy nie żądam pieniędzy. Jest zawsze prośba o ofiarę w miarę Waszych możliwości. Ofiary są zawsze DOBROWOLNE lub ich może nie być wcale. Dziękuję za te przyniesione do kościoła jak i te przekazane na konto parafialne (wielu parafian złożyło także bezpieczną i owocną wizytę na koncie parafialnym!). wasze ofiary zapisane się w archiwum parafialnym.
6. Złożyliście ofiary na różne cele: na kolędę, diecezję, prace konserwatorskie, utrzymanie parafii, ogrzewanie, fundusz cmentarny, wycinkę drzew, seminarium. Obiecuję dobrze je zainwestować i przekazać wg woli ofiarodawców. Wg przelicznika na rodzinę najbardziej ofiarni byli mieszkańcy: (zdobyli podium) Sumina, Tadajewa, Warpalic. Pozostałe miejscowości znalazły się na 4 miejscu.
7. Rozpoczęliśmy prace remontowe na plebanii cd: zabezpieczenie i wymiana szyb w tzw. oranżerii nad kotłownią (grożą wypadnięciem), przebudowa tego pomieszczenia, zabezpieczenie sufitu w przedsionku kancelarii po przeciekach, docieplenie murów i strychu plebanii, która liczy sobie 127 lat.
8. Dobrym komentarzem do tegorocznej wizyty duszpasterskiej są słowa z dzisiejszej liturgii niedzielnej:
– Ps 25: Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, * naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, * Dobry jest Pan i łaskawy, * dlatego wskazuje drogę grzesznikom. Pomaga pokornym czynić dobrze, * uczy ubogich dróg swoich.
– Kor: Przemija bowiem postać tego świata.
– Mk: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim. Amen.
Życzę, abyście tak jak Apostołowie z dzisiejszej Ewangelii porzucili sieci grzechów, słabości, powikłań, nieporozumień, trudności, miałkości, i natychmiast poszli za NIM! I pamiętali o tym, że jeśli nie możesz być szeroką drogą, to bądź ścieżką, ale bądź! Dziękuję, że jesteście i znacie ścieżki Pana!

1. Ojciec Święty Franciszek Listem Apostolskim „Aperuit illis” ustanowił III Niedzielę Zwykłą – Niedzielą Słowa Bożego. Zachęcam do lektury i medytacji Słowa Bożego, spróbujmy zamieszkać w Biblii.
2. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania i rodziców w niedzielę 31 stycznia na Mszy o g. 11.00.
3. Za tydzień w niedzielę 31 stycznia proszę o większe ofiary na ogrzewanie kościoła.
4. Przy głównych schodach od strony sklepów został postawiony przez UG Osiek pojemnik w kształcie serca, do którego możemy wrzucać plastikowe nakrętki od butelek przeznaczone na cele charytatywne.
5. W tym tygodniu wspominamy kolejne rocznice śmierci; odeszli do Domu Ojca i proszą nas o modlitwę: Pelagia Wędrowska 1992, Jerzy Kwiatkowski 1993, Ludwik Henrykowski 1994, Leszek Dędza 1999, Michał Wiśniewski 1997, Marta Pankowska 2012, Mieczysława Murawska 1991, Helena Rupińska 2009, Marianna Płusa 2016, Józef Stryjewski 2015, Janina Jankowska 2018, Stanisław Korycki 1998, Marianna Sędzik 2013, Kazimierz Stencelewski 2002, Henryk Gołota 2011, Tadeusz Kamiński 2014. RiP.
6. WOŚP. Czytaj dalej

styczeń 2021