Zakończyliśmy tegoroczną – hybrydową kolędę. Trwała od 2 do 11 stycznia. W tym roku wyglądała zupełnie inaczej niż dotychczas. Była to próba i egzamin dla wszystkich parafian i dla mnie: próba wiary i odpowiedzialności za naszą rodzinę parafialną. Zdaliście ten egzamin celująco! Wizyta duszpasterska składała się z kilku części.
1. Najpierw napisałem list do każdej rodziny podsumowujący duszpasterstwo i inwestycje w parafii z minionego roku.
2. Następnie zaprosiłem rodziny / przedstawicieli rodzin/ do kościoła na Msze święte kolędowe w małej grupie z danej części kolędowej. Tegoroczna kolęda została ubogacona Eucharystią, co jest też znakiem czasu w tych trudnych dniach. Na zaproszenie odpowiedziało 80 % rodzin z całej parafii. Nie przyszli zapewne tylko ci, którzy chorowali, starsi, będący na kwarantannie. Dobrze ułożyło się, że od końca grudnia mamy w parafii relikwie św. Rocha, którymi udzielałem błogosławieństwa. W czasie pandemii to także cenny znak czasu.
3. I z tym błogosławieństwem udawaliście się do Waszych rodzin i domów, aby tam przeżyć kolejny etap modlitwy i dnia skupienia wraz z rodziną.
4. Z całego serca dziękuję tym wszystkim, którzy przybyli do świątyni. Dziękuję za świadectwo wiary, przywiązanie do Kościoła i parafii, odpowiedzialność za nasze wspólne działania, inwestycje, życzliwość, dobre serce, otwartość, ofiary, posiłki te stacjonarne i te na wynos. Bóg zapłać! Rodziny, które nie przyjęły kolędy z różnych powodów mogą zgłosić w kancelarii zaproszenie i ustalić odpowiedni termin.
5. Przy okazji kolędy nigdy nie żądam pieniędzy. Jest zawsze prośba o ofiarę w miarę Waszych możliwości. Ofiary są zawsze DOBROWOLNE lub ich może nie być wcale. Dziękuję za te przyniesione do kościoła jak i te przekazane na konto parafialne (wielu parafian złożyło także bezpieczną i owocną wizytę na koncie parafialnym!). wasze ofiary zapisane się w archiwum parafialnym.
6. Złożyliście ofiary na różne cele: na kolędę, diecezję, prace konserwatorskie, utrzymanie parafii, ogrzewanie, fundusz cmentarny, wycinkę drzew, seminarium. Obiecuję dobrze je zainwestować i przekazać wg woli ofiarodawców. Wg przelicznika na rodzinę najbardziej ofiarni byli mieszkańcy: (zdobyli podium) Sumina, Tadajewa, Warpalic. Pozostałe miejscowości znalazły się na 4 miejscu.
7. Rozpoczęliśmy prace remontowe na plebanii cd: zabezpieczenie i wymiana szyb w tzw. oranżerii nad kotłownią (grożą wypadnięciem), przebudowa tego pomieszczenia, zabezpieczenie sufitu w przedsionku kancelarii po przeciekach, docieplenie murów i strychu plebanii, która liczy sobie 127 lat.
8. Dobrym komentarzem do tegorocznej wizyty duszpasterskiej są słowa z dzisiejszej liturgii niedzielnej:
– Ps 25: Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, * naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, * Dobry jest Pan i łaskawy, * dlatego wskazuje drogę grzesznikom. Pomaga pokornym czynić dobrze, * uczy ubogich dróg swoich.
– Kor: Przemija bowiem postać tego świata.
– Mk: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim. Amen.
Życzę, abyście tak jak Apostołowie z dzisiejszej Ewangelii porzucili sieci grzechów, słabości, powikłań, nieporozumień, trudności, miałkości, i natychmiast poszli za NIM! I pamiętali o tym, że jeśli nie możesz być szeroką drogą, to bądź ścieżką, ale bądź! Dziękuję, że jesteście i znacie ścieżki Pana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze