Krótki przewodnik po intencjach mszalnych w naszej parafii
Jakie są rodzaje intencji mszalnych?
W naszym kościele można zamówić następujące rodzaje intencji: za żyjących i zmarłych
• jednorazowa – kapłan odprawia jedną Mszę św. w danej intencji; można wybrać konkretny termin (dzień i godzinę) odprawienia Mszy św.
• gregoriańska – intencja za jedną zmarłą osobę; intencję taką odprawia się codziennie przez 30 kolejnych dni. „Gregorianka”, to trzydzieści mszy świętych odprawianych codziennie przez kolejne dni w intencji jednej osoby zmarłej za darowanie jej kar w czyśćcu. Geneza tzw. mszy gregoriańskich: Święty Grzegorz Wielki, zanim został papieżem, był opatem klasztoru benedyktynów. Pewnego dnia w jego klasztorze, w celi zmarłego mnicha Justusa, znaleziono trzy złote monety. Reguła zakonna zabraniała mnichom posiadania pieniędzy, składali oni bowiem ślub ubóstwa. Grzegorz zastanawiał się, jak pomóc zmarłemu w oczyszczeniu się z tego grzechu. I wydał polecenie, aby przez trzydzieści kolejnych dni odprawiać Mszę św. w jego intencji. Ostatniego dnia ukazał mu się zmarły Justus i oznajmił, że został uwolniony od mąk czyśćcowych. Od tego czasu, czyli od VI wieku, zwyczaj odprawiania 30 Mszy zwanych gregoriańskimi za duszę zmarłego zaczął się upowszechniać. Mszy gregoriańskiej od samego początku towarzyszyło mocne przekonanie Kościoła o szczególnej jej skuteczności dla zmarłych cierpiących w czyśćcu. W 1884 r. Kongregacja Odpustów Stolicy Apostolskiej wyjaśniła, że zaufanie wiernych do mszy gregoriańskich jako szczególnie skutecznych dla uwolnienia zmarłego od kary czyśćca należy uważać za rozumne i zgodne z wiarą.
• zbiorowa – odprawiana jest w soboty wieczorem (wg ogłoszenia), powiązana jest z Nabożeństwem do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i poprzedzona adoracją w ciszy.
Po co zamawiać Mszę świętą?
W Kościele istnieje bardzo wielka różnorodność nabożeństw i modlitw. Każde z nich ustępuje jednak co do wartości Mszy świętej. W Eucharystii bowiem uobecnia się jedyna ofiara Chrystusa – Jezus umiera za nas, spłacając dług naszych grzechów, i przywraca nam nowe życie. Jest to więc źródło, z którego wypływają wszystkie łaski. Ofiarowanie Mszy świętej w jakiejś intencji to bez wątpienia największy dar duchowy, jakim możemy kogokolwiek obdarzyć.
Za kogo i o co można się modlić w intencji mszalnej?
Ofiara Chrystusa dotyka każdego człowieka. Intencją mszalną można więc objąć żywych – naszych bliskich, przyjaciół, kapłanów, z okazji urodzin, jubileuszy czy ważnych wydarzeń w ich życiu. Możemy się także modlić za naszych zmarłych – aby jak najszybciej mogli uczestniczyć w chwale nieba. Możemy się modlić także w intencjach ogólnych – za Kościół, o powołania, za Ojczyznę, o pokój, za wszystkie rodziny.
Jak zamówić intencję mszalną?
Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii przed i po każdej Mszy świętej oraz w kancelarii. Można też zmawiać przez telefon i e-mail: Tel: 56 498 42 65, e-mail: parafiastrzygi@yahoo.com
Jakie są dostępne terminy odprawiania Mszy św.? Dostępność terminów zależy od pory roku. Najtrudniej o wolne terminy w Święta i Niedzielę. Często można zamówić Mszę św. jeszcze w tym samym tygodniu. Można też zamawiać Msze z większym wyprzedzeniem – najlepiej we wrześniu i październiku
Ile to „kosztuje”?
Przy zamawianiu intencji składana jest ofiara pieniężna. Przeznaczona jest ona na utrzymanie księży pracujących w parafii. Ofiara pieniężna nie jest opłatą za Mszę – ksiądz odprawia Mszę św. niezależnie od tej ofiary. Jej wysokość zależy od woli i możliwości zamawiającego intencję
Czy można zarezerwować termin odprawienia Mszy św.?
Tak. Termin taki należy potwierdzić najpóźniej na 7 dni przed jego upływem – później rezerwacja zostanie anulowana.