Nasi bliscy zmarli zasługują na pamięć w modlitwie

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas pamięci o zmarłych. Odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Najważniejszą formą pamięci jest jednak modlitwa. Pięknym zwyczajem jest wyczytywanie imion i nazwisk naszych bliskich zmarłych, których polecamy modlitwie Kościoła. Każde imię to osobna historia, niepowtarzalny ludzki los. Modląc się za zmarłych, dziękujemy za ich życie, za dobro, które wnieśli, prosimy o przebaczenie ich grzechów, błagamy o dar nieba. My też kiedyś będziemy potrzebowali takiej modlitwy.

Najbardziej wartościową modlitwą za zmarłych jest Msza św. „Ofiara eucharystyczna jest także składana za wiernych zmarłych w Chrystusie, którzy jeszcze nie zostali całkowicie oczyszczeni, by mogli wejść do światłości i pokoju Chrystusa” (Katechizm Kościoła Katolickiego). Czy w minionym roku, z racji rocznicy śmierci lub urodzin, była odprawiana Msza św. za Twoich bliskich?

Modlimy się za wszystkich, którzy odeszli przed nami. Wierzymy, że wielką korzyść odniosą dusze, za które modlimy się, podczas gdy na ołtarzu jest obecna święta i wzniosła ofiara… Przedstawiając Bogu nasze błagania za tych, którzy już zasnęli, nawet jeśli byli grzesznikami… przedstawiamy Chrystusa ofiarowanego za nasze grzechy; dzięki Niemu Bóg, przyjaciel ludzi, okazuje się łaskawy dla nich i dla nas„. Św. Cyryl Jerozolimski

W naszej rodzinie parafialnej:

1. W wigilię Wszystkich Świętych, czyli w poniedziałek 31 października o g. 18.00 zapraszam na „Zaduszki Strzyckie”. Będziemy wyczytywać z księgi zmarłych nazwiska zmarłych z ostatnich 10 lat (począwszy od 2006 roku). Gdyby ktoś chciał dołączyć zmarłych pogrzebanych na innych cmentarzach, to proszę o informację na kartce. Gdy usłyszymy nazwisko zmarłego, jedna osoba z rodziny podchodzi do paschału, zapala znicz i stawia go przed ołtarzem. Różaniec o g. 17.30 poprowadzą Koła Żywego Różańca. Od g. 17.30 będzie spowiedź. Zachęcam, aby uzyskiwać odpust i ofiarować go za zmarłych.
2. Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzimy we wtorek 01 listopada. Msze święte: o g. 9.30 w kościele, o g. 11.30 na cmentarzu. Procesja z poświęceniem grobów o g. 11.00. O g. 17.00 różaniec za zmarłych i wypominki jednorazowe na cmentarzu.
3. Dzień Zaduszny przypada w środę 02 listopada. Msze św. z wypominkami jednorazowymi o g. 9.30, 11.00 oraz o g. 18.00.
4. Można zamawiać całoroczne wypominki za zmarłych.
5. Ofiary zbierane w te dni przeznaczamy na utrzymanie porządku na cmentarzu i na remont kaplicy cmentarnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze