1.Dziś przypada 16 niedziela zwykła w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Znajdźmy także czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, aby umacniać wieź ze Zbawicielem tak jak w dzisiejszej Ewangelii – Maria wybrała najlepszą cząstkę: otworzyła swe uszy, oczy, umysł i serce na Słowo Jezusa. Przyjmowała je z miłością i otwartością.
2.Znalazłem w dokumentach wizytacyjnych roku 1781 taki zapis: „Kościół we wsi Strzygi nazwanej w powiecie rypińskim, ziemi dobrzyńskiej, w dekanacie golubsko-dulskim, murowany z kamieni w kwadrat. (…) O dniu poświęcenia pewności nie masz tylko wraz z kościołem katedralnym płockim odprawia się. (…) W wielkim ołtarzu za zasuwą obraz Przemienienia Pańskiego, na zasuwie koronacja Najświętszej Panny (…). Wszystkie obrazy przedniego malowania. Żadnego dotąd nie masz cudownego, chociaż u Przemienienia Pańskiego ludzie zaczynają doznawać łask”. Moim pragnieniem jest, abyśmy na nowo odkryli ten nasz największy obraz Przemienienia. Jeszcze przed II wojną światową nasi przodkowie przeżywali odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Chcę przywrócić na nowo kult tego wizerunku po to abyśmy mogli doznawać łask tak jak przodkowie nasi. Dlatego w sobotę 6 sierpnia w liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego planujemy zorganizować festyn rodzinny. Na rozpoczęcie zaśpiewamy Godzinki o Przemienieniu Pańskim, potem będzie Eucharystia.
3.Zapraszam na koncerty połączone ze przekazem świadectwa wiary i patriotyzmu, które odbędą się podczas odpustu ku czci św. Rocha 21 sierpnia. Na każdej Mszy św, wysłuchamy programu poetycko-refleksyjnego pt. „Wielki Polak – Kardynał Stefan Wyszyński”  upamiętniający postać naszego Rodaka, Prymasa Tysiąclecia. W programie koncertu zabrzmi  piosenka literacka autorstwa m.in. B. Okudżawy, J. Kaczmarskiego, P. Gintrowskiego. Koncert przybliży nam prawdę o Wielkim Polaku, który dzięki swej niezłomnej postawie ocalił Kościół w Polsce i tym samym poprowadził naród polski ku WOLNOŚCI. Przed główną Mszą o g. 11.03 wysłuchamy recitalu Pieśni Bardów SOLIDARNOŚCI pt. „Ojczyzna, kiedy myślę…” w wykonaniu – Agnieszki Bielanik-Witomskiej usłyszymy najbardziej porywające pieśni bardów SOLIDARNOŚCI, m.in. . Jana Pietrzaka: „Nadzieję”, „Żeby Polska była Polską”, Jacka Kaczmarskiego „Mury” , „Modlitwę. Pięć głosów z kraju”.  W czasie recitalu towarzyszyć Jej będzie Agata Witomska – śpiew.
Agnieszka Bielanik – Witomska  – piosenkarka, aktorka scen muzycznych. Debiutowała w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, współpracowała z chorzowskim Teatrem Rozrywki, koncertowała z kabaretem „Pod Egidą” Jana Pietrzaka. Od 2008 roku tworzy własne programy muzyczne. W czasie koncertu towarzyszyć Jej będzie Agata Witomska – śpiew.
4.W tym tygodniu wspominamy kolejne rocznice śmierci; odeszli do Domu Ojca i proszą nas o modlitwę: Leszek Malinowski 2006, Pelagia Szymańska 1996, Konrad Zasada 2020, Adam Śmiechowski 2014, Henryk Murawski 2014, Stanisława Chorąży 2000, Stanisław Suchocki 2000, Janina Sędzik 2004, Alicja Kwestorowska 2004, Zofia Kica 2006, Teresa Będykowska 2017, Regina Krzemińska 1995, Bogusław Aranowski 1995, Wanda Fodrowska 1996, Wanda Żulewska 1998, Roman Stawicki 2018, Elżbieta Boniecka 2020, Weronika Laskowska 1992, Józef Niewiadomski 1993, Stefan Goźliński 1994, Józef Wardzyński 2008. RiP
5.W sobotę odbył się pogrzeb +Teresy Wierzbickiej z Sumina (l.84). Złożono ofiarę na 4 Msze św.
6.Dziękuję p. Arielowi Pryl za bezpłatne wypożyczenie, rozstawienie i demontaż rusztowań. Panu Kościelnemu i Rodzinie za porządkowanie ołtarza po demontażu zwieńczenia.

Msze i nabożeństwa w tym tygodniu:
Piątek: g.18.00 +Krzysztofa Wiśniewskiego (ur. im)
Sobota: g.18.00 – Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. – Dziękczynna za 25 lat małżeństwa Marzeny i Mariusza Jankowskich z prośbą o Boże błogosławieństwo i zdrowie. Za zmarłych: +Kazimierza Bonieckiego (1 r.śm.), Elżbietę Boniecką (2 r.śm.), Patryka Fudałę, +Teresę Bendykowską (5 r.śm.) – od wnuczki Iwony z r-ną, +Lucynę Górecką, +Jerzego Talar, +Mariannę Lemańską (10 r.śm.), Jerzego Lemańskiego, Dominikę Pawlewicz – od Andrzeja z r-ną, +Teresę Wierzbicką, +Czesławę Fijałkowską, +Tadeusza Rupińskiego
Niedziela: g.8.00 + Stanisława Kowalskiego
g.9.30 + Kazimierę i Genowefę Głażewskie, Władysława Głażewskiego
g.11.00 + Stanisława Suchockiego. Chrzty: Ignacego Szymańskiego, Barbary Sztandarskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze