Jak przeżyć duszpasterski wieczór kolędowy w izolacji?

Plik do pobrania >>

Jak przeżyć kolędę bez księdza? Do niedawna takie pytanie wydawałoby się jakimś żartem, bo przecież wizyta duszpasterska, na którą księża wybierają się zwykle po Bożym Narodzeniu, to nasza polska tradycja, tym bardziej że w Polsce wciąż mamy wielu kapłanów i możemy liczyć na wspólne spotkanie w naszym domu. Pandemia zmieniła wiele w naszym życiu. Ta zmiana dotyczy niemal całego życia społecznego, w tym także wielu działań we wspólnocie Kościoła: inaczej w tym roku przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne, inaczej rekolekcje adwentowe, inaczej przeżywaliśmy Wielkanoc i Boże Narodzenie. Inaczej też, zupełnie wyjątkowo, będziemy przeżywać tegoroczną wizytę duszpasterską.
Poniżej znajduje się propozycja przeżycia „Wieczoru kolędowego” w rodzinie lub dla osób żyjących samotnie. Dzień kolędy składa się z dwóch części: Mszy św. w kościele i celebracji w rodzinie.

Część I: Msza św. w kościele

W tym roku zapraszamy mieszkańców poszczególnych wsi / ulic / dzielnic na Mszę św. w Waszych intencjach do naszego kościoła / kaplicy w wyznaczonych terminach. Na zakończenie Mszy św. odmówimy modlitwę nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi i udzielimy błogosławieństwa. Jeśli ktoś nie ma w domu wody święconej, to proponujemy, aby przynieść wodę w małej buteleczce / słoiku do kościoła i w czasie Mszy św. ją poświęcimy. Po przyjściu po Mszy św. do domu organizujemy spotkanie w rodzinie.

Część II: Celebracja w rodzinie

Kolędowy wieczór zaplanujcie tak, aby mogli uczestniczyć w nim wszyscy domownicy. Ustalcie wcześniej ze wszystkim członkami swojej rodziny dokładną godzinę wspólnej kolędy np. 19.00 lub 20.00. Wcześniej zapoznajcie się z terminem Mszy św. dla rodzin z Waszej wioski / ulicy. Dobrze, aby rodzinna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele, zaś kontynuacja kolędy może odbyć się w domu bezpośrednio po Mszy św.
Na spotkanie przeznaczcie taką ilość czasu, aby bez pośpiechu przeżyć domową liturgię. Na czas modlitewnego spotkania w domu wyłączcie telefon, komputer, telewizor i radio. Dobrze jest posprzątać mieszkanie, a także ubrać się tak, by pokazać swoim strojem, że chcecie przeżyć ważne spotkanie religijne. Przygotujcie stół tak, żeby w domu było świątecznie: przykryty białym obrusem, z pasyjką, kropidłem, naczyniem z wodą święconą, Pismem św., śpiewnikami z kolędami, świecami, lampkami na choince. Na stole nie powinny znajdować się inne, niepotrzebne przedmioty.
Należy wyznaczyć osobę, która poprowadzi wasz wieczór kolędowy, najlepiej gdyby to byli rodzice lub najstarszy z domowników. Każdy członek rodziny może też przygotować i w odpowiednim momencie dodać własne intencje modlitwy. Wieczór kolędowy może mieć następujący porządek.

a) Wersja dla rodziny
1. Śpiew kolędy np. „Wśród nocnej ciszy” lub „Gdy się Chrystus rodzi”.
2. Prowadzący żegna się: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen, potem mówi:
Kochani, nadszedł szczególny czas, kiedy to gromadzimy się przy kolędowym stole, aby prosić Boga o błogosławieństwo dla nas i zawierzyć Mu naszą rodzinę, nas samych. W łączności duchowej z kapłanami naszej parafii, prośmy Pana o szczególne łaski tak bardzo potrzebne dla każdego z nas. Niech nasza modlitwa dotrze do Boga, niech będzie to chwila naszej adoracji Bożej Dzieciny, a tym samym oddaniem chwały Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.

3. Ktoś z rodziny zapala świece ze słowami: „Światło Chrystusa”, wszyscy odpowiadają „Bogu niech będą dzięki” lub na czas zapalania świecy kolęda: „Wśród nocnej ciszy”.

4. Wybrana osoba czyta na głos fragment Pisma św. (I, II lub III)

I.
Prowadzący: Wysłuchajmy fragmentu z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 2, 1-2. 10-12)
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». (…) Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.

lub:
II.
Prowadzący: Wysłuchajmy fragmentu z Ewangelii według św. Jana (J 12, 1-11)
Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano. Na to Jezus powiedział: «Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie». Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili stracić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.

lub:
Prowadzący: Wysłuchajmy fragmentu Księgi Rodzaju (Rdz 18, 1-8)
Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc spiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem.

5. Prowadzący czyta rozważanie:
Moi drodzy, prośmy dobrego Boga o błogosławieństwo. Dziś to On nawiedza nas i nasze życie. Przychodzi przez swego Ducha, by udzielić swojego błogosławieństwa. Zastanówmy się przez chwilę, jaki jest ten nasz dom? Co jest w naszym życiu najważniejsze? Jakie miejsce zajmuje Bóg w naszym życiu? Jaka jest nasza duchowość? Za co możemy podziękować Bogu w minionym roku? Co udało się osiągnąć, a co Bogu może się w nas nie podobać?
(chwila ciszy)

6. Po chwili prowadzący: Prośmy Boga o błogosławieństwo dla naszej rodziny:
• Módlmy się za Kościół święty, Papieża Franciszka, biskupów oraz kapłanów z naszej parafii, aby niestrudzenie głosili orędzie o zbawieniu. Ciebie prosimy!
• Módlmy się za naszą rodzinę, aby w Panu Bogu pokładała nadzieję i doświadczała Jego obecności i pomocy przez wszystkie dni nowego roku. Ciebie prosimy!
• Módlmy się o zdrowie dla nas, dla naszej bliższej i dalszej rodziny, aby Bóg zachował nas od wszelkich nieszczęść i chorób. Ciebie prosimy!
• Módlmy się o ustanie pandemii oraz o siłę i moc dla wszystkich, którzy włączają się w ratowanie ludzkiego życia. Ciebie prosimy!
• Módlmy się za zmarłych z naszej rodziny, szczególnie za śp. ………….., aby dobry Bóg okazał im swoje Miłosierdzie i przyjął ich do wiecznej szczęśliwości w niebie. Ciebie prosimy!
• Módlmy się za naszych sąsiadów, znajomych i bliskich, aby Pan Bóg im błogosławił i wspierał w czynieniu dobra na co dzień. Ciebie prosimy!
• Módlmy się w naszych osobistych intencjach… Ciebie prosimy!

Prowadzący: Zjednoczeni w miłości, skierujmy do Boga Ojca modlitwę, której nas nauczył Jego Syn:
Wszyscy: Ojcze nasz…

7. Prowadzący:
Pobłogosław Panie, Boże Wszechmogący, nasz dom, aby trwały w nim: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dziękczynienie. Prosimy Cię Panie, nawiedź nasz dom i oddal od nas wszelkie wrogie zasadzki; niech w nim przebywają Twoi święci aniołowie i strzegą nas w pokoju, a Twoje błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

8. Prowadzący mówi: Niech nas błogosławi i strzeże Wszechmogący i Miłosierny Bóg: Ojciec i Syn, i Duch Święty.

9. Następnie kropi mieszkańców i wszystkie pomieszczenia swojego domu wodą święconą.

10. Śpiew kolęd.

11. Po odbytej domowej liturgii wizyty kolędowej, zachęcamy do wspólnej wieczerzy (kolacji), aby przedłużyć uroczystą chwilę. Rodzice dokonują wpisu w zeszycie od religii dzieci (jeśli są w rodzinie): „Wspólna Kolęda w rodzinie 2021”. Można narysować w zeszycie scenę Bożego Narodzenia lub wkleić obrazek. Dobrze, aby każde dziecko otrzymało słodki upominek lub inną stosowną pamiątkę spotkania.

b) Wersja dla osoby samotnej
1. Rozpocznij od zaśpiewania kolędy np. „Wśród nocnej ciszy” albo włącz kolędę z urządzeń elektronicznych.
2. Zrób znak krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen
3. Zapal świecę.

4. Przeczytaj fragment Pisma św. z Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-2. 10-12)
Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». (…) Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.

Możesz też wybrać inny tekst z Pisma św.:
a. Ewangelia o wizycie Jezusa w domu Marty, Marii i Łazarza (J 12, 1-11)
b. Fragment Księgi Rodzaju: Bóg u Abrahama pod dębami Mamre (Rdz 18, 1-8)

5. Przeczytaj rozważanie:
Bóg przychodzi do mnie jak do swojego przyjaciela. Dziś nawiedza mnie i moje życie. Przychodzi przez swego Ducha, by udzielić mi swojego błogosławieństwa.
Zastanów się przez chwilę, jaki jest Twój dom? Co jest w Twoim życiu najważniejsze? Jakie miejsce zajmuje Bóg w Twoim życiu? Jaka jest Twoja duchowość? Za co możesz podziękować Bogu w minionym roku? Co udało się osiągnąć, a co Bogu może się nie podobać w Tobie? Poproś Jezusa o przemianę swojego serca.
(chwila ciszy)

6. Następnie pomódl się tymi wezwaniami:
• Proszę za Kościół święty, Papieża Franciszka, biskupów oraz kapłanów z naszej parafii, aby niestrudzenie głosili orędzie o zbawieniu. Wysłuchaj nas, Panie!
• Proszę za moją rodzinę, aby w Panu Bogu pokładała nadzieję i doświadczała Jego obecności i pomocy przez wszystkie dni nowego roku. Wysłuchaj nas, Panie!
• Proszę o zdrowie dla mnie, dla bliższej i dalszej rodziny, aby Bóg zachował nas od wszelkich nieszczęść i chorób. Wysłuchaj nas, Panie!
• Proszę o ustanie epidemii oraz o siłę i moc dla wszystkich, którzy włączają się w ratowanie ludzkiego życia. Wysłuchaj nas, Panie!
• Proszę za zmarłych z mojej rodziny, szczególnie za ………………, aby dobry Bóg okazał im swoje Miłosierdzie i przyjął ich do wiecznej szczęśliwości w niebie. Wysłuchaj nas, Panie!
• Proszę za moich sąsiadów, znajomych i bliskich, aby Pan Bóg im błogosławił i wspierał w czynieniu dobra na co dzień. Wysłuchaj nas, Panie!
• Proszę w moich osobistych sprawach… Wysłuchaj nas, Panie!

Pomódl się teraz, jak nauczył nas Jezus Chrystus: Ojcze nasz…

7. Proś o błogosławieństwo dla siebie i swojej rodziny i domu:
Proszę Cię Panie, nawiedź ten dom i oddal od niego wszelkie zasadzki nieprzyjaciół. Niech przebywają w nim święci Twoi Aniołowie i strzegą nas w pokoju i niech nam zawsze towarzyszy Twoje błogosławieństwo. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Wykonując na sobie znak krzyża, powiedz: Niech mnie błogosławi i strzeże Wszechmogący i Miłosierny Bóg: Ojciec i Syn, i Duch Święty.

8. Pokrop wodą święconą wszystkie pomieszczenia swojego domu.

c) Rozmowa w czasie posiłku (dla osób samotnych osobista refleksja)
1. Rozmowa w rodzinie winna najpierw dotyczyć życia religijnego, szczególnych wydarzeń rodzinnych w minionym roku, sytuacji duchowej. Może owocem tej wyjątkowej kolędy będzie np. zaplanowanie odkładanego wcześniej chrztu dziecka, przystąpienie do sakramentu bierzmowania, przystąpienie do sakramentu pokuty po długim okresie przerwy, zawarcie zawiązku małżeńskiego. Warto porozmawiać, czy może jest możliwość stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego dla tych osób, którym rozpadło się małżeństwo.
2. Tego wieczoru należy wspomnieć zmarłych, szczególnie w ostatnim roku, członków rodziny.
3. Warto zastanowić się, czy są osoby w rodzinie, sąsiedzi albo nasi znajomi, z którymi jesteśmy pogniewani, może są jakieś bolesne, niezałatwione sprawy. Może warto podjąć próbę wyjaśnienia i porozumienia się, a jeśli trzeba, także okazania przebaczenia.
4. Warto porozmawiać o sąsiadach, rodzinach, osobach w tej samej klatce, bloku czy w sąsiedztwie, które potrzebują pomocy. Może uda się pomóc im osobiście lub poprzez kontakt z odpowiednim urzędem, instytucją lub organizacją.
5. Należy też poruszyć sprawy dotyczące całej wspólnoty parafialnej. Pomocą może być sprawozdanie z życia parafii za 2020 roku i zamierzenia parafii na 2021 roku, zamieszczone na stronie internetowej, w gablocie ogłoszeń, w gazecie parafialnej itp. Z okazji kolędy wierni zazwyczaj składają ofiary na potrzeby parafii i duszpasterzy. Jeśli ktoś może i zechce to uczynić, można przekazać je w kopercie na tacę, np. w czasie Mszy św. kolędowej dla poszczególnych ulic lub w innym terminie albo zrobić przelew na konto.
6. Rozmowie może towarzyszyć skromny posiłek: kawa lub herbata, ciastko, owoce.
7. Jeśli od ostatniej kolędy nastąpiła jakaś zmiana w składzie osobowym rodziny np.: narodziny, wyjazd lub przeprowadzka w inne miejsce, śmierć, można taką informację przekazać do parafii do kancelarii na kartce albo wysłać mailem na adres parafii.
8. Po domowej liturgii wieczoru kolędowego lub w dniu 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego (zwaną popularnie świętem Trzech Króli), należy oznaczyć kredą od zewnątrz drzwi swojego mieszkania lub domu napisem: C+M+B 2021, co może być tłumaczone jako pierwsze litery od łacińskich słów: „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (dom)”. Można również, zgodnie z sugestią rytuału „Obrzędy Błogosławieństw. T. 2” (s. 244), napisać na drzwiach: J+M+J 2021 (Jezus, Maryja, Józef) lub w formie tradycyjnej: K+M+B 2021 (nawiązanie do imion trzech króli, którzy pokłonili się Nowonarodzonemu Mesjaszowi). Poświęconą kredę będzie można wziąć z kościoła po każdej Mszy św. kolędowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze