Muzykę sakralną cechuje świętość (sacrum) oraz doskonałość formy. O świętości muzyki mówimy w pewnym określonym sensie. Muzyka zostaje uświęcona dzięki włączeniu jej do kultu Bożego. Przez ścisłą łączność z tekstem i z czynnościami liturgicznymi staje się wzmocnieniem rozmowy wiernego z Panem.
Muzyka ma być również w ramach kultu Bożego elementem uświęcającym człowieka, ma ułatwić uczestnikom liturgii modlitewną odpowiedź, stworzyć klimat, w którym łatwiej o skupienie i o radosne wzniesienie umysłów i serc do Boga. Ma nas do Boga prowadzić, to Pan dzięki muzyce wyciąga do nas ręce i wychodzi nam naprzeciw dotykając nas w sposób dla nas zupełnie niepojęty, ale odczuwalny.
Przepięknym instrumentem jesteśmy jako ludzie i talenty, które otrzymujemy są one nieprawdopodobnie piękne i na pewno wykraczają poza nasze rozumienie Bożego planu zbawienia. Bo muzyka jest niewątpliwie narzędziem zbawienia. Ma nas przede wszystkim uświęcać, umacniać, jednoczyć i nie sprowadzać się do estetycznych czy emocjonalnych rozważań, ale czystej modlitwy, to znaczy przebywania z Bogiem.
(za Ks. Krzysztof Baran)
„Kto śpiewa, ten dwa razy się modli.”
Chór prowadzi organista Paweł Janiszewski.