Po zdemontowaniu, części środkowe ołtarza przewieziono do pracowni. Każdy element oczyszczono z zabrudzeń powierzchniowych i zalegających resztek gruzu na odwrociu. Dekoracyjne elementy snycerskie zdemontowano.
Ołtarz w 80 % jest zajęty przez Kołatki owady żerujące w drewnie. Owady te żywią się drewnem, niszcząc jego strukturę przez co traci ono swoją wytrzymałość, jest kruche i łamliwe. Zniszczeniu uległy elementy łączące poszczególne części składowe ołtarza. W efekcie każdy fragment podłoża drewnianego był luźny i odpadał podczas prac konserwatorskich. Ze względu na zły stan zachowania drewna przeprowadzono dezynsekcję w celu usunięcia owadów w nim żerujących. Następnie wykonano impregnację w celu wzmocnienia podłoża drewnianego.
Najbardziej zniszczone fragmenty wycięto i uzupełniono wstawkami z sezonowanego drewna.
Przeprowadzono badania chemiczne i pod mikroskopem próbek polichromii i złoceń pobranych z ołtarza w celu ustalenia wyglądu oryginalnej polichromii i ilości warstw wtórnych przemalowań. Ustalono, że pierwotnie ołtarz był wykonany w technice marmoryzacji, czyli malowanej farbami imitacji marmuru, typowej w okresie baroku i rokoka. Marmoryzacja zielona, niebieska i szara ze złoceniami na ornamentach. Oryginalna marmoryzacja/ polichromia zachowała się w około 20 % i na jej podstawie postanowiono wykonać rekonstrukcję.
Aby odsłonić oryginalną marmoryzację usunięto warstwy wtórne składające się z kilku warstw przemalowań olejnych, zapraw, które naniesiono w różnych okresach czasowych w ramach odnawiania ołtarza. Ołtarz był wielokrotnie przemalowywany, usunięta została częściowo oryginalna zaprawa, polichromia i złocenia. Wszystkie naprawy były wykonywane powierzchownie, nigdy nie było odnowione podłoże drewniane.
Po usunięciu warstw wtórnych i odsłonięciu oryginalnej marmoryzacji i złoceń, ubytki zaprawy uzupełniono odpowiednią zaprawą emulsyjną i opracowano na gładko jej powierzchnię.
Na ornamentach oryginalne złocenie zachowało się w około 25 %. Po wykonaniu rekonstrukcji rzeźbiarskich brakujących fragmentów snycerskich nałożono zaprawę w jej ubytkach i opracowano powierzchnię.
Wykonano rekonstrukcję malarską oryginalnej marmoryzacji na podstawie zachowanych fragmentów. Elementy dekoracyjne pozłocono złotem płatkowym tradycyjną metodą.
Polichromię i złocenia zabezpieczono werniksem i lakierem ochronnym.
Odwrocie drewniane ołtarza zabezpieczono środkiem ochronnym do drewna.
W ramach prac konserwatorskich i restauratorskich wykonana zostanie dokumentacja opisowa i fotograficzna.

Więcej zdjęć >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze