Drodzy Parafianie!

Okres Bożego Narodzenia od wielu wieków jest w Polsce związany z tradycyjnymi odwiedzinami kapłanów w domach parafian. Ta coroczna wizyta duszpasterska, nazywana także kolędą, jest okazją do wyznania wiary, dawania chrześcijańskiego świadectwa, troski o Kościół i parafię.
Pandemia koronowirusa, spowodowała, że zmieniły się również okoliczności realizowania posług sakramentalnych i duszpasterskich. W konsekwencji również wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa. Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę.
Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy jak i rodzin.
Dlatego po konsultacji z Parafialną Radą Duszpasterską zapraszam do przeżycia wizyty duszpasterskiej w tym roku na sposób hybrydowy. W tym wyjątkowym roku wymaga to większego zaangażowania z Waszej strony, na co liczę. Chodzi o wysiłek przyjścia do kościoła. Wiem, że są nieliczni parafianie, których przez mój pobyt w parafii nie widziałem wcale lub rzadko w kościele. Może to znak od Boga, aby w końcu przyjść do świątyni…? On czeka zawsze.
Kolędowanie dla małych grup w kościele i „Wieczór kolędowy” w domu Plik do pobrania >>
W tym przypadku wizyta kolędowa składać się będzie z dwóch części. W wyznaczonym dniu kolędy dla dzielnicy danej miejscowości zapraszam domowników do kościoła na krótką Mszę świętą w intencji tych mieszkańców w godzinach przedpołudniowych, kiedy to zazwyczaj rozpoczynała się wizyta duszpasterska. Może przyjść jeden przedstawiciel rodziny. Starsze osoby mogą poprosić o uczestnictwo swoje dzieci bądź sąsiadów. Pan Kościelny przekaże poświęcone: kredę i kadzidło. Dla bezpieczeństwa proszę, aby przynieść do kościoła swoją wodę w słoiku, którą poświęcę. W czasie Mszy św. wygłoszę homilię na temat przesłania nowego roku liturgicznego („Zgromadzeni na świętej wieczerzy”), pomodlimy się za rodziny parafii i w ten sposób okażemy duchowe wsparcie dla wszystkich, zmagających się z pandemią. Podczas ogłoszeń parafialnych przekażę podsumowanie wydarzeń religijnych i przedsięwzięć materialnych w parafii w 2020 roku oraz przedstawię plan na kolejny rok. Na zakończenie Eucharystii zostanie odmówiona modlitwa błogosławieństwa rodzin i ich domów. Gdyby ktoś nie mógł przyjść w wyznaczonym terminie, to można wybrać termin dogodny dla siebie.
Od 30 grudnia mamy w parafii relikwie św. Rocha I stopnia (ex ossibus – z kości). Dzięki Biskupowi Płockiemu Piotrowi Liberze i ks. Waldemarowi Turkowi z Watykanu możemy być wzbogaceni obecnością tych relikwii – w czasie zarazy to szczególny znak! Dlatego podczas mszy kolędowej udzielę błogosławieństwa tymi relikwiami i będziecie mogli zabrać do domu obrazek ze św. Rochem, który stanowi także relikwię III stopnia. Po drugiej stronie obrazka jest modlitwa o zdrowie za wstawiennictwem św. Rocha.
Druga część modlitwy będzie miała miejsce w domach w dowolnym czasie, najlepiej gdy wszyscy się zgromadzą podczas proponowanego „Wieczoru kolędowego” (w gronie rodziny, bez obecności kapłana). Rodziny zorganizują spotkanie dla wszystkich domowników według schematu, który jest podany na www.parafiastrzygi.pl. Taki uroczysty wieczór będzie przedłużeniem i okazją do przekazania błogosławieństwa, otrzymanego w świątyni parafialnej.
– Dla chętnych odbędzie się tradycyjna kolęda w reżimie sanitarnym i z dystansem. Będzie to krótka wizyta kapłana w domu, modlitwa, błogosławieństwo i poświęcenie domu. Pod warunkiem, że przedstawiciel danej rodziny wyraźnie zaprosi wcześniej proboszcza.
Sprawy duszpasterskie: – W mijającym roku nie udało się zorganizować tradycyjnych rekolekcji. Mogliśmy indywidualnie skorzystać ze spowiedzi, adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
– Udało się przeżyć dwie pielgrzymki: 1) do Wilna i na Podlasie, 2) Na południe Polski z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła
– w sierpniu przeżyliśmy odpust ku czci św. Rocha z poświęceniem medalionów różańcowych
Sprawy materialne: w trudnym roku 2020 pragnę podziękować za składane ofiary. Parafia utrzymuje się jedynie z ofiar. Każdy wie ile podarował składając ofiarę na tacę, podczas kolędy czy przelewem na konto parafialne.
Parafia obecnie nie ma długów i zobowiązań finansowych. Co udało się zrobić w mijającym roku:
– utrzymać funkcjonowanie parafii i diecezji: bieżące sprawy, rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę, ubezpieczenie budynków, telefon, internet, prowadzenie parafialnej strony www, podatki do Kurii Diecezjalnej, utrzymanie Seminarium Duchownego, przekazać środki na cele misyjne i dobroczynne (Caritas), zapłacić za śmieci z cmentarza. Na te wydatki bieżące potrzebujemy średnio ok 2 500 zł miesięcznie.
– W styczniu zainstalowaliśmy odrestaurowane dwa boczne ołtarze. Koszt całości 190 000 zł.
– w grudniu zakończyliśmy I etap restauracji ołtarza głównego. Koszt I etapu 57 000 zł. Całość remontu oszacowano na 360 000 zł.
– w sierpniu poświęcone zostały medaliony / 20 mosiężnych rzeźb różańcowych /. Koszt przygotowania terenu i rzeźby 30 000 zł. Szczególne podziękowania sponsorom
– Dziękuję też sponsorowi z Warpalic za 6 nowych solidnych ławek wokół kościoła
– posadziliśmy ponad 100 krzewów lawendy, 80 krzewów iglaków, 30 krzewów róż
– dziękuję sponsorowi za postawienie nowego pomnika legioniście Janowi Radomskiemu
– w październiku zakończyliśmy prace nad gazyfikowaniem plebanii. Koszt inwestycji 26 000 zł (ofiary z minionej kolędy)
– w listopadzie udało się wyciąć 10 chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew na cmentarzu. Koszt 10 000 zł. Dziękuję tym, którzy zaangażowali się w dodatkową zbiórkę. (zostało 3150 zł na kolejne drzewa)
– Dziękuję ofiarodawcom trzech relikwiarzy: św. Stanisława BM, św. Faustyny, św. Rocha oraz bezdotykowej kropielnicy a także fresku na parkanie przedstawiającego Prymasa Wyszyńskiego składającego hołd św. Janowi Pawłowi po wyborze na papieża (będzie namalowany wiosną). Koszt tych 5 darów to 10 000 zł.
Wydaliśmy na te wszystkie powyższe cele ok 357 000 zł. To są nasze wspólne inwestycje połączone z dotacjami. To daje średnio ok 1 000 zł ofiar na każdą rodzinę w naszej parafii na cały 2020 rok. Każdy wie ile przekazał na te cele w tym roku. Oczywiście byli sponsorzy i fundusze unijne, które nie jest łatwo pozyskać i trzeba się przy tym nachodzić, zdrowia i czasu stracić. Bóg zapłać! To dobro zostaje w parafii i w diecezji i nikt tego nie zabierze nam. Ja też nie zabiorę. Ono powróci kiedyś do ofiarodawców…Warto zostawiać po sobie dobre ślady!
Plany inwestycyjne na przyszłość: – restauracja ołtarza głównego ( potrzeba ok 300 000 zł)
-restauracja ambony i chrzcielnicy ( koszt ok 150 000 zł)
– oświetlenie zewnętrzne świątyni ( koszt ok 15 000 zł)
– wycinka kolejnych niebezpiecznych drzew na cmentarzu
– dwa marmurowe podesty w prezbiterium, gdzie stoi ołtarz i jest miejsce przewodniczenia
– nowy żyrandol i kinkiety do kościoła, odnowienie starych żyrandoli
– ocieplenie plebanii i nowy dach na niej
– remont mieszkania w domu parafialnym
– Przy okazji kolędy nigdy nie żądam pieniędzy. Jest zawsze prośba o ofiarę w miarę Waszych możliwości. Ofiary są zawsze DOBROWOLNE lub ich może nie być wcale. Można je przynieść do kościoła lub wpłacić na konto parafialne z dokładnym opisem na co i ile przeznaczamy. Przelew jest bezpieczny. BS Brodnica 79 9484 1150 2207 0800 7759 0001.

Z pozdrowieniem Wasz proboszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze