„Każdy powinien mieć jakiegoś Świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować. Chciałbym zaprosić was, abyście bardziej poznawali Świętych, rozpoczynając od tego, którego imię nosicie, czytając ich życiorysy i pisma. Bądźcie pewni, że staną się oni dobrymi przewodnikami, abyście jeszcze bardziej kochali Pana oraz będą cenną pomocą dla wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego.”Ojciec Święty Benedykt XVI, 2010 r.

Czas na kolejnego świętego z mojego ogrodu. Nie mogło tu zabraknąć św. Rocha – patrona rolników i opiekuna zwierząt. Życiorys podany jest w tym linku. W naszej świątyni mamy obraz św. Rocha w kaplicy sakramentu pojednania. Przedstawia mężczyznę w towarzystwie psa na tle pejzażu z widocznymi w mglistym tle horyzontu murami miasta. Wysoki, smukły, odziany w strój pielgrzyma. Jego twarz niezwykle realistyczna. Nasycona spokojem nie wyraża cierpienia. Zdaje się rozumieć i bez skargi przyjmować Bożą wolę. W lewej ręce trzyma pielgrzymi kij, prawą podtrzymuje brzeg obfitego płaszcza ukazując ranę na nodze. Obok, na kamieniu przyklęknął anioł. Na jego twarzy maluje się łagodny uśmiech. Wskazując widzowi dłonią widoczny znak choroby świętego, zdaje się tym uśmiechem potwierdzać jak miła Panu jest ofiara Rocha. Po przeciwnej stronie, u stóp mężczyzny jest pies z jabłkiem w pysku. Św. Roch służąc chorym w czasie zarazy, sam padł jej ofiarą. Wypędzony z miasta, zamieszkał w lasach. Jego jedynym żywicielem okazał się pies, który przynosząc pożywienie, uratował Rocha przed śmiercią.

Kapliczkę ze św. Rochem zamieściłem pod przy drodze do kościoła. Patrzy z niej na mieszkańców wsi, którzy tędy codziennie wędrują: najczęściej do sklepu. Nieraz do kościoła zajdą. Modlę się do św. Rocha, aby zachodzili częściej do świątyni. Św. Rochu módl się za nami!

Teraz to i moje psy, Azor i Ruben, mają swojego duchowego opiekuna.

Zachęcam do obejrzenia filmu Jana Jakuba Kolskiego „Jasminum”. Pokazuje ciepłe, przepełnione tajemniczością życie w klasztorze, gdzie każdy mnich ma swój własny zapach. Żyją w nim w spokoju mnisi, ale w ich życie i pokój wkraczają dwie kobiety… przyjeżdża konserwatorka malarstwa z 5-letnią córką. Goście zaburzają panujący tam spokój. Film tu

Msze święte o 8.00, 9.30 i główna Msza św. z procesją o g. 12.00. Słowo Boże wygłosi i modlitwom przewodniczyć będzie ks. Krzysztof Jończyk proboszcz z Sadłowa oraz Diecezjalny Asystent AK. Zapraszam wszystkich parafian i gości oraz pełny skład asysty. Kandydaci do bierzmowania o w tym czasie rozpoczynają swój drugi etap formacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze