1. Od dzisiejszej niedzieli Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej w swoich domach i podczas transmisji.
2. Za tydzień Niedziela Palmowa. Wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy
3. Planujemy transmisję mszy św. na parafialnym FB z naszego kościoła w niedziele o g. 11.00. (Gorzkie Żale o g. 10.45) oraz nabożeństwa z Triduum Paschalnego. Dziękuję p. Sylwii Maćkiewicz za prowadzone transmisje i założenie konta parafialnego na FB.
4. W tym roku nie będzie: terenowej Drogi Krzyżowej, dnia skupienia, rekolekcji wielkopostnych, procesji z palmami i poświęcenia palm, umycia nóg w Wielki Czwartek, Ciemnicy, adoracji krzyża, poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę, błogosławieństwa ognia, poświęcenia wodą święconą w Wielką Sobotę, czuwania OSP przy Grobie Pańskim, procesji rezurekcyjnej.
5. Nie będzie też podjętych znaczących prac inwestycyjnych i budowlanych w parafii (wg zaleceń Biskupa Płockiego). Będziemy w miarę możliwości kontynuować te rozpoczęte. Obecnie trwają prace nad przyłączem gazowym do budynków parafialnych (koszt ok 20.000 zł). Zakończyliśmy prace restauratorskie nad dwoma bocznymi rokokowymi ołtarzami (koszt całości prac: 190.000 zł. Podczas prac renowacyjnych odsłonięto unikatową, XVIII-wieczną marmoryzację (czyli imitację marmuru) postumentu ołtarzowego. W tym roku rozpoczniemy restauracje głównego ołtarza, gdy otrzymamy stosowne dotacje. Koszt restauracji 360.000 zł. Prace potrwają zapewne kilka lat. To są już podjęte i zaplanowane wcześniej prace. Pozostaje codzienne utrzymanie parafii, kościoła i cmentarza.
6. Kwiaty do Grobu Pańskiego będą, gdy znajdą się ofiarodawcy. Ofiary na ten cel zawsze były składane w Niedzielę Palmową. W tym roku nie będzie to możliwe. Kwiaty są zamówione jak co roku. Odbiór w Wielki Poniedziałek. Chętnych ofiarodawców proszę, aby na kwiaty wpłacać na konto parafialne z dopiskiem: „na kwiaty”: Bank Spółdzielczy w Brodnicy 79 9484 1150 2207 0800 7759 0001
7. Zgodnie z obowiązującym zarządzeniem Biskupa Płockiego: „W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. Specjalna instrukcja, jak ją praktykować, została udostępniona w mediach diecezjalnych do pobrania i rozpowszechniania wśród wiernych”. „Należy powiadomić wiernych o praktyce żalu doskonałego, w formie elektronicznej specjalne ulotki do przekazania wiernym, z instrukcją, jak wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego z intencją przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy będzie to możliwe”.
8. Gdyby ktoś pragnął spowiedzi, zapraszam zawsze pół godziny przed ogłoszoną mszą i po mszy.
9. Zachęcam zatem do powyższych praktyk religijnych. Natomiast będziemy mogli odbyć spowiedź i uczestniczyć w planowanych rekolekcjach podczas nawiedzenia figury św. Michała Archanioła, który na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków. Przybywa obecnie do Polski z najstarszego sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej, z włoskiego Monte Sant’ Angelo na Górze Gargano. Gdziekolwiek pojawi w znaku figury, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem.
10. Sakramentalny związek Małżeński mają zamiar zawrzeć:1) Mateusz Paterewicz z naszej parafii i Katarzyna Sikorska z parafii Osiek. Zapowiedź II. 2) Kamil Fudała z naszej parafii i Darlena Szymborska z parafii w Radzikach – cywilnie związani. Zap. II
11. Bóg zapłać osobom, które przekazały ofiary na utrzymanie parafii w tym trudnym czasie osobiście i na konto parafialne. Dziękuję właścicielom sklepów w Strzygach: p. Ledwochowskim i Wróblewskim oraz w Długiem p. E. Wiśniewskiej za rozprowadzanie baranków wielkanocnych w swoich sklepach. Wielkanocne Dzieło Caritas – pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym. Akcja przeprowadzana jest pod hasłem „Podziel się wielkanocną radością”. W parafiach rozprowadzane są baranki ze znakiem Caritas, które staną na wielkanocnych stołach. Ofiary za baranki tradycyjnie przeznaczane są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Dziękuję także za wrażliwość serca kupującym. Caritas w Płocku uruchomił darmowe obiady dla potrzebujących.
12. Pamiętajmy, o tym, że pierwszeństwo obecności podczas Mszy św. mają ci, którzy zamówili intencję mszalną
13. Rodziców dzieci komunijnych proszę, aby przepytali dzieci z całości materiału katechizmowego oraz nauczyli spowiadać się. Po epidemii rozpoczniemy próby liturgiczne.
14. Proszę ograniczyć wizyty w kancelarii parafialnej. Wiele spraw można załatwić telefonicznie i drogą elektroniczną: Tel: 56 498 42 65, e-mail: parafiastrzygi@yahoo.com
Zapraszam do zamawiania intencji mszalnych, zwłaszcza warto modlić się za swoje rodziny i o zdrowie w tych trudnych czasach. Msze odprawiane wg podanego porządku.
15. W tym tygodniu wspominamy kolejne rocznice śmierci; odeszli do Domu Ojca i proszą nas o modlitwę: Franciszek Rokiciński 1994, Bogdan Olwert 1998, Lucyna Jasińska 2001, Jan Brokos 1996, Józef Wiśniewski 2013, Jerzy Gietka Jadwiga Gutkowska 2009, Genowefa Betlejewska 1993, Andrzej Ptaszyński 2002, Irena Ziółkowska 1992, Czesław Wendrowski 2000, Marianna Sugalska 2008, Karol Rupiński 2014, Ryszard Listkowski 2015, Józef Krajewski 1994 , Jan Dąbrowski 1999, Mirosław Łaskowski 2007, Anna Dudek 2015, Lucjan Tyburski. RiP.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze