1. Zarządzenie Biskupa Płockiego, który postanowił, że aktualne pozostają w tej materii „Wskazania i sugestie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji płockiej w 2021 roku” z dnia 8 grudnia 2020 r. ( Okólnik Kurii Diecezjalnej Płockiej nr 41/2020). Biskup Płocki pozostawia roztropnej decyzji księży proboszczów wybór formy i terminu przeprowadzenia kolędy. Podejmując w tej kwestii decyzję, w kontekście trwającego wciąż stanu pandemii COVID-19, księża proboszczowie powinni kierować się dobrem duchowym swoich parafian, odpowiedzialnością za zdrowie oraz aktualnymi, państwowymi wskazaniami sanitarnymi.
 2. Okres Bożego  Narodzenia  od  wielu  wieków  jest  w  Polsce  związany z  tradycyjnymi  odwiedzinami kapłanów  w  domach parafian.  Ta  coroczna  wizyta  duszpasterska,  nazywana  także  kolędą,  polecana  jest również w  Kodeksie Prawa Kanonicznego, promulgowanym przez św. Jana Pawła II  w  1983 r.: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję  pasterza,  proboszcz powinien starać się poznać  wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w  troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i  smutku, oraz umacniając ich w  Panu, jak również – jeśli w  czymś nie domagają – roztropnie ich korygując”  (kan. 529    1).
 3. Pandemia koronowirusa, która dotyka mieszkańców ziemi, spowodowała, że zmieniły się również okoliczności realizowania posług sakramentalnych i  duszpasterskich Kościoła katolickiego. W  konsekwencji również wizyta duszpasterska w  tradycyjnej formie nie jest możliwa. Biorąc jednak pod  uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i  zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z  wizyty duszpasterskiej w  2021/2022 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę (pisze Biskup Płocki).
 4. Dlatego zapraszam na Msze kolędowe dla małych grup – mieszkańców poszczególnych wsi i dzielnic – wg ogłoszenia podanego w kościele i na stronie parafialnej. Potem proszę o wspólną modlitwę rodzinną w domach, poświęcenie domu, śpiew kolęd (bez kapłana).
 5. Gdyby ktoś nie mógł być w kościele na Mszy kolędowej w wyznaczonym terminie, to można przyjść z inną  grupą.
 6. Jest też możliwość kolędy tradycyjnej w domu, ale na wyraźne zaproszenie skierowane do proboszcza i umówienie szczegółów wizyty.
 7. Na Mszy kolędowej można zaopatrzyć się w wodę święconą, kadzidło, kredę – pobierając je u Pana Kościelnego, a przy tej okazji można złożyć ofiarę jako wyraz wdzięczności za jego pracę dla parafii.
 8. Jest też przygotowany dla każdej rodziny kalendarz parafialny na rok 2022, który zbiera ofiary na remont ołtarza.
 9. Przy okazji Kolędy tradycyjnie można spełnić V przykazanie kościelne: „Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”. KPK naucza: „Wierni mają obowiązek zaradzić potrzebom Kościoła, aby posiadał środki konieczne do sprawowania kultu, prowadzenia dzieł apostolstwa oraz miłości, a także do tego, co jest konieczne do godziwego utrzymania szafarzy” (kan. 222). Troska o dobra doczesne Kościoła i o utrzymanie instytucji kościelnych, a także o ludzi ubogich, jest zatem szczególnym obowiązkiem wszystkich wiernych.
 10. Przy okazji kolędy nigdy nie żądam pieniędzy. Jest zawsze prośba o ofiarę w miarę Waszych możliwości. Ofiary są zawsze DOBROWOLNE, lub ich może nie być wcale. Proszę zatem o ofiary, które mogą być przyniesione do kościoła, przekazane na konto parafialne (wielu parafian rok temu też złożyło bezpieczną i owocną wizytę na koncie parafialnym!)
 11. Konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Brodnicy 79 9484 1150 2207 0800 7759 0001
 12. Złożone ofiary będą przeznaczone na różne cele: na kolędę, diecezję, prace konserwatorskie, utrzymanie parafii, ogrzewanie, fundusz cmentarny, wycinkę drzew na cmentarzu, seminarium.
 13. Poza wydatkami codziennymi na utrzymanie Planowane są najważniejsze inwestycje (na kilka najbliższych lat): – Renowacja głównego ołtarza, ambony, chrzcielnicy, remont kruchty w kościele, ocieplenie plebanii i organistówki, remont mieszkania w organistówce
 14. Na koniec Mszy kolędowej udzielę błogosławieństwa relikwiami św. Rocha
 15. Moje refleksje po-kolędowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Stanisława
Biskupa Męczennika
w Strzygach

Adres parafii:
Strzygi 10,
87-340 Osiek
Powiat brodnicki
Woj. Kujawsko – pomorskie
Dekanat rypiński
Tel: 56 498 42 65
e-mail:
parafiastrzygi@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
8:00 ; 9:30 ; 11:00
Dni powszednie:
18:00 (okres letni)
i 17.00 (okres zimowy),
lub wg ogłoszenia.

Kancelaria parafialna:
W wakacje
kancelaria parafialna jest czynna w soboty w godzinach: 16.00 – 17.30 i w niedzielę przez pół godziny po Mszy o g.11.00.

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Liturgia na dziś

Kanał YouTube
Archiwum
Najnowsze komentarze